Jak nepoctiví prodejci šetří na kvalitě

Showroom_progress1_low_188pxVzorky wickeru a potahu_low_188pxdodavame-na-slovensko-188x50BANNER1
Image pict

 

Jak nepoctiví prodejci šetří na kvalitě?
Poznejte deset triků, které opravdu nemáme rádi.

Za svoje peníze můžete získat vyplétaný nábytek pohodlný a odolný, ale i nábytek značně nekvalitní. Podívejme se, kde se v zájmu ziskovosti nejčastěji šetří na kvalitě.

Nábytek z umělého ratanu je jedním z mála moderních výrobků, které nejdou vyrábět jinak, než ručně.

Proto nelze snížit výrobní náklady hromadnou výrobou. Neexistují totiž odpovídající stroje. Lidská práce a zvláště ta kvalifikovaná přitom stojí stále stejně ať vyrobíte 100 nebo 100 000 kusů. Náklady jdou snížit jen na úkor kvality. Nepoctiví prodejci proto přišli na pár “dobrých” nápadů, jak jde ušetřit až přes 70% na kvalitě, aniž byste to včas poznali.

Podívejte se s námi na deset top triků, jak někteří šetří na kvalitě nábytku:

  1. Nábytek se nevyplétá vcelku, ale rozloží se na jednoduché deskovité díly
  2. Na výplet se nepoužije prvotřídní ratan s certifikátem o odolnosti, ale levnější, na pohled podobný materiál
  3. Vypustí se nerezavějící zpevňovací patky na spodní straně nábytku
  4. Na konstrukci se nepoužije lehký dural nebo hliník, který nerezaví ale obyčejná levná ocel (která ovšem reziví)
  5. Použije se řídký úsporný výplet nebo se nábytek vyplete jen částečně
  6. Konstrukce se maximálně zjednoduší. Sice dlouho nevydrží, ale je levná na výrobu
  7. Místo potahů s ochrannými vrstvami, které jsou odolné proti vodě a plísni se použije obyčejná bavlna
  8. Na výplň polstrů musí stačit obyčejný molitan místo odolné pěny
  9. Ušetří se na tloušťce polstrování, případně se na zádech nahradí jen polštáři
  10. Hodí se i ratan bez povrchové struktury, protože se rychleji vyrábí a je proto levnější

 

1. Ratanový nábytek není z jednoho kusu, ale je sešroubován z deskovitých dílů

 

Montovany_nabytek

Šroubové spoje nejen hyzdí vzhled nábytku, ale především jsou zdrojem nebezpečné koroze.

Montovaný nábytek proto nelze doporučit pro použití mimo interiér. Výjimku samozřejmě tvoří oblasti s podnebím bez dešťových srážek.

 

Nápad ušetřit náklady na dopravu, skladování, obaly a montáž tím, že se nábytek rozloží na díly, které si uživatel doma smontuje je geniální. Přišel s ním zakladatel firmy IKEA Ingmar Kamprath už v 60. letech minulého století a dnes se jej snaží pro zvýšení ziskovosti využít mnoho dalších značek. U běžného nábytku ze dřeva nebo dřevotřísky to nemusí být na úkor kvality.

Bohužel, tato praxe pronikla i do zahradního nábytku vyplétaného z umělého ratanu. Z pohledu technika nemůže snad být už nic horšího, než nabarvené ocelové trubky hned na začátku odřít spojovacími šrouby a matkami! Taková konstrukce zahradního nábytku je přímo magnetem na rez od prvního dne!

Jak montovaný nábytek z umělého ratanu poznáte? Většinou ho poznáte snadno podle nevzhledných spár viz. obrázek nahoře. Takovýto nábytek, který je navíc hodně těžký, je skutečně vhodný pouze do interiéru, kde s ním nezamýšlíte hýbat. Raději by neměl zmoknout ani jednou, aby vás skvrny od rzi nepřekvapily hned po prvním dešti! Takový nábytek na v českém podnebí na zahradu rozhodně nepatří. Když je nábytek je šroubovaný, ale rám je z hliníku, je to ještě horší! Hliník se pod šroubem prohne, je měkký, takže spoje nedrží a viiklají se.

 

2. Materiál výpletu bez certifikátu odolnosti proti slunečnímu UV záření a vodě, PVC místo PE

 

SGS_certifikat

Kvalitu umělého ratanu poznáte spolehlivě jen podle toho, zda jsou k dispozici výsledky zkoušek od celosvětově uznávané certifikační laboratoře, jako je například Švýcarská SGS.

Umělý ratan musí uspět v celé řadě testů, které jsou mezinárodně normalizované a jednoznačně prokáží kvalitu materiálu

 

Materiál výpletu je jednou nejdražších nákladových položek a proto se často šetří i na něm. Snahou bývá, spotřebovat materiálu co nejméně a zvolit takový, který ještě nějak vypadá a přitom je co nejlevnější. Kvalitní umělý ratan je kvůli potřebné chemické čistotě vyráběn z nerecyklovaného polyethylenu, je v dostatečné míře obohacen pohlcovači UV záření, je probarven v celém průřezu, nejen na povrchu a především je otestován nezávislou renomovanou laboratoří podle mezinárodně platných normovaných postupů. O výsledcích testů musí být k dispozici certifikát s číslem zkoušky. Tady musejí mluvit tvrdá fakta.

Jak nekvalitní umělý ratan poznáte? Pokud vám není prodejce schopen certifikát o zkoušce předložit, je dobré, mít se na pozoru. Může se jednat o materiál nekvalitní nebo dokonce je polyethylen (PE) nahrazen obyčejným levným polyvinylchloridem (PVC).

Proč si nekvalitní umělý ratan nevybrat? Nekvalitní ratanové vlákno má výrazně horší mechanické a chemické vlastnosti, než vlákna kvalitní. Proto na slunci bledne, stává se křehkým a rychle ztrácí nejen pěkný vzhled, ale také potřebnou pružnost a pevnost v tahu. Jakmile pevnost v tahu poklesne pod určitou mez, začnou vlákna postupně praskat a dojde k protržení výpletu a znehodnocení nábytku.

 

3. Chybějí zpevňující kovové patky tvaru L nebo jsou nahrazeny malými nožičkami

 

Zpevnujici_patky

Nerezavějící patky ve tvaru L na spodních rozích nábytku chrání nábytek před otlučením a zvyšují jeho tuhost.

Zároveň mají dostatečně velkou plochu, aby se neprobořily na kamíncích nebo travnatém povrchu.

 

Kovové patky na spodní straně nábytku nejsou jenom pro okrasu. Spodní rohy jsou nejnamáhanější částí nábytku a kovové patky ve tvaru L představují významnou výztuhu a zvyšují pevnost konstrukce.

 

4. Ocelový (tzv. "kovový") rám místo hliníkového nebo duralového

 

Ocelový rám (někdy nazýván též "kovový") většinou již v průběhu první sezóny začne rezivět. Ochranný nátěr se totiž na některých místech prodře od výpletu, který se po něm vždy trochu pohybuje, jak je nábytek používán. Výsledkem je, že se na výpletu a později i na podlaze objeví nevzhledné skvrny od rzi a rychle jich přibývá. Vše je později zakončeno prorezavěním a zlomením rámu. Nábytek pak můžete vyhodit.

Proč se ocel ještě stále používá? Nemusí jít vždy o úmysl ušetřit, i když většinou ano, protože ocel je asi 3x levnější než hliník a 5x levnější než dural a nemusí se svařovat v ochranné atmosféře, což svařování prodražuje. Může jít o nábytek z umělého ratanu určený pro interiér, kde je pro svoji odolnost velmi oblíbený a kde ocelový rám bez problémů vydrží. Ale na dešti ho rozhodně nenechávejte!

Jak ocelový rám poznáte? Většinou postačí přečíst si pozorně popis výrobku, protože prodejci si tuto informaci nedovolí zatajit. A pak podle hmotnosti, protože nábytek s ocelovým ("kovovým") rámem je mnohem těžší, než s rámem hliníkovým nebo duralovým a těžko se přenáší.

 

5. Výplet je řídký a nebo jen částečný

 

Ridky_vyplet

Řídký ratanový výplet, k tomu všemu malá vyplétaná plocha a jednoduché deskovité díly.

Zde máte opravdu jistotu, že tady se šetřilo ve velkém a na výrobě tohoto nábytku pracovali nejméně kvalifikovaní pracovníci

 

Zahradní nábytek z umělého ratanu se stejně jako nábytek z přírodního ratanu vyplétá ručně. Ve snaze ušetřit náklady někteří zadavatelé používají výrobce s nekvalifikovanou pracovní silou v oblastech, kde vyplétání nemá žádnou tradici. Navíc jsou někdy používány techniky výpletu, které umožňují rychlejší výsledky a tím vyšší produktivitu.

Řídký výplet, který vidíte na obrázku, má například jen poloviční počet vláken, což znamená, že se ušetří 50% nákladů na materiál výpletu a 50% nákladů na čas potřebný k vyplétání. Navíc lze využívat méně kvalifikovanou pracovní sílu, často i dětskou. I tak se šetří. Bohužel. Nejedná se jen o estetický nedostatek. Řídký výplet často vede k přetěžování některých vláken a při použití méně kvalitního materiiálu může brzy dojít k jejich prasknutí nebo uvolnění od konstrukce.

 

6. Špatná konstruce na první pohled - oblé a kruhové partie nábytku jsou hrbolaté

 

Obly_nabytek

Kvalita vyplétaného zahradního nábytku začíná už od konstrukce rámu.

Když nosná konstrukce koliduje s výpletem, tak ji nenavrhoval profesionál a lze se dočkat i jiných nepříjemnějších překvapení.

 

Vyhlédli jste si kruhovou denní postel nebo oblé sofa? Ujistěte se, že křivky jsou dokonale plynulé, nerušené žádnými vzpěrami nebo příčníky. Takové nedostatky jsou projevem amatérsky navržené konstrukce a nelze vyloučit, že méně viditelných, zato však pro odolnost podstatnějších chyb bude v konstrukci více.

 

7. Potahy jsou zhotoveny z obyčejné bavlny

 

Základní výhodou zahradního nábytku z umělého ratanu má být, že se o něj vůbec nemusíte starat v jakémkoliv počasí. Proto musejí být i polstry dlouhodobě mimořádně odolné proti dešti a plísním i slunci. Speciální potahy z polyesterových tkanin opatřené ochrannými vrstvami jsou příjemné na dotek, stálobarevné, odpuzují vodu a neplesniví.

Bavlněné polštáře takové vlastnosti nemají a musejí se před deštěm pokaždé sejmout a uložit v suchu.

 

8. Výplň polstrování je z běžného levného molitanu

 

Plesniva_vypln

Pěna, kterou jsou vyplněny polstry a polštáře pro zahradní nábytek musí odolávat prosezení, vysokým teplotám v létě, mrazu v zimě a plísním ve vlhku.

Běžný molitan něco takového rozhodně nezvládne.

 

Výplně polstrů by měly být zhotoveny z pěny, která má nastavenu tuhost v závislosti na tloušťce polstru a na typu nábytku. Nesmí zadržovat vodu a nesmí plesnivět. Navíc musí mít tvarovou paměť, aby se neproseděla. Běžný levný molitan takové vlastnosti opravdu nemá.

 

9. Polstrování je tenké, někdy chybějí polstry na zádech

 

Tenke_polstry

Na tenkých polstrech si dobře neposedíte a už vůbec se na nich nedá lenošit.

 

Kvalitní výplňová pěna je poměrně drahý materiál, někteří zadavatelé na tomto místě šetří a proto kvalitu zahradního nábytku poznáte na první pohled i na tloušťce polstrů.

Pohodlné polstry na větších pohovkách by měly být pohodlné nejen na sezení, ale i na ležení a lenošení. Proto by měly být tlusté nejméně 12 cm. Na dvojmístných pohovkách, kde se hlavně sedí, by mělo být alespoň 8 cm a na jídelních křesílkách alespoň 5 cm.

 

10. Výplet je lesklý, hladký na dotek, bez povrchové struktury

 

Leskly_povrch

Kvalitní vlákno z umělého ratanu poznáte nejen podle certifikátu, který je zárukou odolnosti a trvanlivosti.

Poznáte jej často i podle toho, že se neleskne, jkao na tomto obrázku. Kvalitní vlákno má totiž vždy povrchovou strukturu a má proto matný povrch.

 

Kdepak, tady nejde jen o estetiku. Hladké lesklé povrchy vláken jsou průvodním znakem těch nejlevnějších materiálů, protože se dají vyrábět nejvyšší rychlostí a s nejmenším počtem výrobních operací.

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace